Komatsu se nebojí ani nebezpečných odpadů

Při rekultivaci odkališť v Mydlovarech u Českých Budějovic využívá společnost QUAIL ke zpevňování neúnosných podloží také pásové rýpadlo Komatsu PC210 LC-10 vybavené hydraulickým polypovým drapákem. Rýpadlo je zatím posledním přírůstkem ve čtveřici strojů značky Komatsu, které ve společnosti QUAIL pracují. Vůbec první byl čelní kolový nakladač WA470-3, a to již před třinácti lety.

Když si společnost QUAIL, jež patří do skupiny firem.A.S.A. a již více jak dvacet let působí v oblasti likvidace nebezpečných odpadů, v roce 2001 zmíněný čelní kolový nakladač pořizovala, rozhodovala se především podle referencí. K volbě značky přispěla i standardizace strojového parku společnosti.A.S.A., která v té době již provozovala čtyři kompaktní rýpadla Komatsu. V dalších letech společnost QUAIL zakoupila ještě čelní kolový nakladač WA470-6 a pásové rýpadlo PC210 LC-6. Celá čtveřice je samozřejmě od výhradního distributora stavebních strojů Komatsu v České republice – společnosti KUHN-Bohemia.

„Společnost QUAIL vlastní čtyři stroje značky Komatsu. Jsme s nimi velmi spokojeni, za dobu používání všech strojů nedošlo k žádným závažným závadám. Postupně je pouze obměňujeme za stroje nových generací,“ říká tisková mluvčí společnosti.A.S.A. Šárka Býmová.

STROJE PŘIZPŮSOBENÉ PODMÍNKÁM

Společnost QUAIL se zaměřuje obzvláště na odběr, přepracování a ekologické odstranění nebezpečných odpadů, rekultivace ekologických zátěží, sanace starých skládek nebezpečných i komunálních odpadů, horninového prostředí i stavebních objektů. Proto používá zejména čelní kolové nakladače, pásová rýpadla či pásové buldozery. A jak již bylo řečeno, především značky Komatsu. Veškeré stroje jsou přizpůsobeny podmínkám, ve kterých se nacházejí a slouží především k přesunu, nakládce a zapracovávání rekultivačních materiálů do tělesa odkališť.

„Všechny stroje Komatsu, které používáme, pracují v prostředí především alkalickém a prašném, proto jsou kladeny zvýšené nároky hlavně na pracoviště obsluhy. Stroje jsou proto vybavené klimatizací, kamerami a výrazně zlepšují práci strojní obsluhy,“ uvádí Šárka Býmová.

Takovéto vybavení nabízí samozřejmě i nejmladší člen pracovního týmu Komatsu ve společnosti QUAIL – pásové rýpadlo PC210 LC-10. Kamera, která je ve standardní výbavě, poskytuje na širokoúhlém monitoru výjimečně dokonalý výhled do zadního pracovního prostoru stroje. Řidič má vedle automatické klimatizace umožňující snadné a přesné nastavení teploty vzduchu k dispozici i uživatelsky příjemný monitor s vysoce intuitivním rozhraním řídicího a monitorovacího systému všech funkcí stroje. Panel obsahuje jednoduché přepínače i multifunkční tlačítka, díky kterým obsluha může stiskem prstu přistupovat k velké řadě funkcí a provozních informací. Kabina je navíc vybavena ochrannou konstrukcí ROPS splňující nejpřísnější bezpečnostní požadavky. Je tvořena rámem z ocelových profilů a poskytuje velmi kvalitní tlumení otřesů a rázů, odolnost proti nárazu a dlouhou provozní životnost. Jedinečná je i nízká hladina hluku v kabině u těchto rýpadel, která je srovnatelná s osobním autem vyšší třídy.

Stroj PC210 LC-10 patří k nejnovější generaci rýpadel Komatsu, která vychází z emisních směrnic EU stupeň IIIB resp. EPA Tier 4 Interim, pokračuje v dlouhodobé nabídce kvality bez kompromisů a komplexní zákaznické podpory společně s novými požadavky na bezpečnost a ochranu životního prostředí. Nabízí vyšší výkon motoru, nižší spotřebu paliva a nižší emise, přináší pokročilý elektronický řídicí systém, regulující parametry průtoku vzduchu, vstřikování paliva a spalovacího procesu s cílem optimalizace výkonu a dalšího omezování produkce mikročástic a oxidů dusíku ve spalinách.

ZNAČKA SI STOJÍ DOBŘE

Výkonné a precizní rýpadlo je vybaveno tak, aby efektivně provádělo jakékoli úkony podle požadavků obsluhy. Originální hydraulický systém Komatsu zaručuje v každém pracovním prostředí maximální produktivitu a ovladatelnost. Standardně instalovaný přídavný hydraulický okruh, řízený proporcionálním ovladačem na ovládací páce a podlahovým pedálem, poskytuje tomuto stroji vynikající pohyblivost. Všechny hlavní komponenty modelu PC210 LC-10 jsou navrženy a vyrobeny přímo společností Komatsu. Hlavní funkce stroje jsou dokonale sladěny, aby zaručovaly vysokou spolehlivost a produktivitu stroje.

Navíc díky systému KOMTRAX™, jenž představuje nejnovější výsledek vývoje bezdrátových monitorovacích technologií, může být stroj stále pod dohledem a provozovatel informován, co stroj právě dělá, kdy dokončil svoji práci, kde se nachází, jak jej lze efektivněji využít anebo kdy je třeba provádět jeho údržbu.

Stroj PC210 LC-10 ale možná zanedlouho nebude ve společnosti QUAIL služebně nejmladší pomocník Komatsu. Aktuální výběrové řízení má totiž najít nové další pásové rýpadlo. A značka Komatsu si stojí velmi dobře. Ostatně také Šárka Býmová dodává: „Vzhledem k náročnému prostředí, ve kterém stroje Komatsu pracují, jsou spolehlivé, odolné a při pravidelné údržbě nevyžadují další mimořádné náklady. Pokud by se na nás někdo obrátil pro reference, určitě bychom je doporučili.“

Zdroj: KUHN-Bohemia, a. s.

Nejmladším členem pracovního týmu Komatsu ve společnosti QUAIL je pásové rýpadlo PC210 LC-10.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *