Kategorie:
Nezařazené

Jihlava sváží použité jedlé oleje a tuky

Jihlava dlouhodobě a koncepčně usiluje o snižování množství netříděného komunálního odpadu. Novinkou je zavedení celoplošného svozu jedlých olejů a tuků.

Od začátku srpna bylo po městě rozmístěno 24 nádob, do kterých mohou občané ukládat použité tuky ideálně v PET lahvích. Pilotní projekt proběhl  ve městě od července 2017. Z osmnácti nádob byla vyvezena  více než jedna tuna olejů a tuků.

„Tuky vylévané do odpadu představují riziko pro průchodnost kanalizace. Důvodem je také odlehčení čistírně, tuky komplikují biologické čištění odpadní vody,“ vysvětluje primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

Vytříděná a upravená komodita znovu poslouží jako složka pro výrobu biopaliv nebo jako náhrada ropných maziv pro stavební a lesní mechanizace, využití najde i jako zdroj energie pro výrobu elektřiny a tepla.

„Nádoby na jedlé oleje a tuky umístíme v těch hnízdech na separovaný odpad, kde jsou dnes červené kontejnery na drobná elektrozařízení. Celkem bude v Jihlavě rozmístěno 24 nádob, po zkušenostech z pilotního projektu to považujeme za optimální množství,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.*

 

 

 

Foto: Jihlavská drbna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *