17.05.2016 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další odpadová společnost se vymezila vůči skládkařům

Společnost Nehlsen Třinec, s. r. o.,z německého odpadového koncernu NEHLSEN se připojila k platformě VIZE 2024 a stává se tak další společností ze segmentu odpadového hospodářství, které se vymezují vůči aktivitám skládkařských společností sdružených v ČAOH.

Skupiny SUEZ, VEOLIA ani NEHLSEN nejsou členy České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) a vymezují se vůči aktivitám skládkařských společností sdružených v ČAOH, které podle všeho usilují o zachování skládkování ve stávající podobě. Naopak prostřednictvím VIZE 2024 prosazují SITA, NEHLSEN a VEOLIA myšlenku důsledné recyklace a zavedení oběhového hospodářství v ČR. Podporují přijetí návrhu zákona o odpadech a spatřují v něm cestu k ukončení ukládání surovin na skládky a zahájení skutečné recyklace a využívání těchto surovin.
"Nejde nám o udržení statu quo v podobě ukládání využitelných surovin na skládky, ale o posun ke skutečné recyklaci a modernímu oběhovému hospodářství," dokládá ve svém vyjádření generální ředitel SITA CZ ze skupiny SUEZ Zdeněk Horsák. Podobně komentuje situaci Milan Chromík ze skupiny Veolia: "Na odpadovém trhu se po dlouhých letech konečně začíná něco dít. Stav, kdy se pod různými záminkami vše jen skládkuje, je nadále neudržitelný. To si konečně začínají uvědomovat velké průmyslové podniky, malý a střední byznys a už i města a obce. Jediný, kdo si to zatím uvědomit nechce, je ČAOH v čele s jejím mluvčím Petrem Havelkou. Je tomu tak proto, že přinejmenším v komunálních odpadech zastupuje především skládkové společnosti s ohromnými volnými kapacitami na svých skládkách. Skládkování menšího množství odpadu by prodloužilo návratnost jejich podnikání."*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Výše jmenované společnosti zajisté vlastní nebo plánují výstavbu ZEVO. Jsem zvědav jak budeme recyklovat, když nebudeme třídit, myslí tím komunální odpady. Mluvíme stále dokola o zvýšení sklizně, ale nemáme ještě ani zaseto. Tento článek je psán jedním směrem...

  2. Všichni křičí po zákazu skládkování a zvýšení míry recyklace. Tak se ptám, jak můžeme více recyklovat bez kvalitních kapacit zařízení na separaci KO odpadů. Domnívám se, že současný návrh zákona o odpadech tuto problematiku vůbec neřeší. Zájem o kvalitní druhotné suroviny je velký, ale pokud pouze vyměníme spalovny za skládky, tak žádnou surovinu nezískáme.

    Viděl bych cestu postupného zákazu skládkování a spalování materiálově využitelných složek komunálních odpadů. Do jisté míry chápu některé reakce skládkařů, neboť co nepůjde na skládku půjde do spalovny a v obou případech se jedná o lukrativní byznys. Myslím si že, výstavba megaspaloven může být do budoucna velký problém, stačí se zajet podívat a poptat za naše hranice.
    Skládkování bychom měli omezit na minimum a začít se věnovat smyslu třídění odpadu a získávání druhotných surovin, ale nemohu podpořit silné lobby zástupců ZEVO, neboť oni také potřebují surovinu, aby mohli vyrábět teplo nebo energii. Takže recyklační a zpracovatelský průmysl na tom bude zřejmě beze změn.

    Milan Karmazín, výkonný ředitel
    Agentura pro recyklaci a využití odpadu (ASRVO), z.s.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down